Halo etkisini bilir misiniz? Olumlusu var! Olumsuzu var!.. Ve eğer Olumsuz Halo Etkisine namı diğer HORN ETKİSİNE maruz kaldıysanız “Ağzınızla Kuş Tutsanız” yaranamazsınız. Halo kelimesi, temelde şeref nuru demek. Daha açık söylemek gerekirse; hani şu kiliselerde sıkça rastladığımız Hristiyan resim sanatının olmazsa olmazı azizlerin başı etrafına konulan hale.

Evet!.. Adlarını belki de ilk kez duyduğunuz “Halo Etkisi”ne ve “Horn Etkisi”ne hayatımız boyunca sayısız kere maruz kalırız. Öyle ki; biraz araştırırsanız ne kadar önemli fonksiyonları olduğunun; öğrendikten sonra aklınıza yer edeceğinden ve hatta davranışlarınıza yön vereceklerinden emin olabilirsiniz. Öncelikle her iki kelimeyi kısaca tanımlayalım.

Halo Etkisi; Kişinin olumlu bir özelliğinden dolayı onunla ilgili genel bir olumlu kanıya sahip olunması,
Horn Etkisi ise tam tersi kişinin olumsuz bir özelliğinden dolayı kendisi ile ilgili genel bir olumsuz düşünceye sahip olunmasıdır.

Özetle olumlu ya da olumsuz ön yargıya sebebiyet veren ilk izlenimlerdir. Yani verdiğim eğitimlerde her daim söylediğim üzere İLK İNTİBA İÇİN İKİNCİ BİR ŞANSINIZ YOKTUR.

Gelelim Ağzımla Kuş Tutsam Yaranamam deyiminin hikâyesine…
Rivayet o ki; Osmanlı Devleti’nin çok güçlü olduğu zamanlarda; Fransız elçisi acilen padişahın huzuruna çıkmak istemiş. Ama tabii koskoca cihan hükümdarının karşısına çıkmak öyle kolay mı? Kapıdaki ağa elçiyi huzura çıkarmayı bir türlü kabul etmemiş. Elçi allem etmiş, kallem etmiş ama durum değişmemiş. Israrından vazgeçme¬yince de ağa iyice hiddetlenmiş.
“Yahu sen ne laf anlamaz adamsın!” demiş. “Padişahımız bugün çok sinirli. Seni görmek isteyeceğini hiç sanmıyorum. Az önce bir Frenk hokkabaz geldi. Neler yaptı neler? Görmeliydin!..
Külahından tavşanlar çıkardı. Kor olmuş demir çubukları “Cosss” diye ağzında söndürdü de, gıkı çıkmadı. On adım ileriden attığı ipliği, iğne¬nin deliğine geçirdi. Daha da yetmedi. En son havaya bir kuş uçurdu. Sonra da bir zıpladı, hop diye kuşu ağzıyla tuttu. Adam hepimizin ağzı¬nı açık bıraktı ama Sultanımız onu bile huzu¬rundan kovdu. Anlayacağın bugün AĞZINLA KUŞ TUTSAN DA NAFİLE! Ama daha büyük bir hünerin varsa Sultanımıza arz edeyim.” der.
İşte böyle, insan ne kadar maharetli olursa olsun, ne kadar uğraşırsa uğraşsın, kaç takla atarsa atsın ya da kendisini başkaları için ne denli paralarsa paralasın; bir türlü karşısındaki kişinin beğe¬nisini kazanamadığında kullanılır bu deyim.
Yani eğer karşınızdaki kişi sizi anlamak istemiyorsa; “Olumsuz Halo Etkisi”ne namı diğer “Horn Etkisi”ne maruz kaldıysanız “AĞZINIZLA KUŞ TUTSANIZ” yaranamazsınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More