Köken Bilin Yazıları

HAMSİ KAVAĞA ÇIKINCA

Bu deyimin de iki ayrı hikâyesi vardır. Rivayet o ki; Demirel bir Arhavi ziyaretinde duyuyor bu deyimi. Kavak, Arhavi’nin nispeten yüksek köylerinden biri. Yani hamsinin Kavak’a kadar çıkması için sahil kesimindekilerin hamsiye doyması lazım. Yani denizde o kadar bol hamsi olmalı ki ve sahildekiler o kadar doymuş olmalı ki; Lazların olmazsa olmaz gıdası hamsi yüksek rakımlara kadar ulaşsın.

Demirel’i bilenler bilir; hafızası çok iyidir ve nüktedandır. Bir kez tanıştığı kişinin ismini bile unutmaz. Elbette bu deyimi de unutmaz ve bir mitinginde anlamsal açıdan başkalaştırarak kullanır. O’na göre RAKİPLERİNİN SEÇİMİ KAZANMASI ancak ve ancak hamsi kavağa çıkınca mümkün olacaktır.

“Hamsi kavağa çıkar mı? Eğer çıkarsa bunlar iktidar olur”

Biliyorum diğer hikâyeyi bekliyorsunuz.

Hamsi’nin KARADENİZ’DEN İSTANBUL BOĞAZINA giriş yaptığı yer Kavak’tır. Yani Hamsi’nin Beykoz Kavak’ta görülmesi artık mevsimin değişmeye başladığına işaret eder. Ve bu mevsim değişimi “HAMSİ KAVAK’TA GÖRÜLDÜ” denilerek betimlenir.

İstanbul’da “HAMSİ KAVAK’TA GÖRÜLDÜ” söylemi bir işin olmaya başladığı anlamındadır.

Arhavi’de kullanıldığı hâliyle de DENİZDE BOLLUK BEREKET VAR demektir.
Ancak Süleyman Demirel’in kullanımının ardından çevresel faktörlerden arınmış hâli ile bu deyim OLMAYACAK İŞLERİ BETİMLEMEK İÇİN kullanılmakta…

Oysa hamsi İstanbul Beykoz Kavak’ta görülür ve mevsim değişir.
Hamsi Arhavi’de Kavak’a çıkarsa denizde bolluk bereket vardır.
Bugün üzerine yüklenen ANLAM KAYMASI YAŞAMIŞ yani başkalaşmış hâliyle “hamsinin kavağa çıkması” “OLMAYACAK DUAYA AMİN” demek gibidir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More