Köken Bilin Yazıları

İKİ BAYRAM ARASI DÜĞÜN OLMAZ

Efendim hepimiz geleneklerimize bağlı insanlarız. Lakin unuttuğumuz önemli bir şey var; gelenek demek aslında var olmayan bir olguyu kabullenmek demek. Zira adı üzerinde GELEN – EK yani aslen var olmadığı hâlde günlük yaşama ve ritüellere eklenmiş olan.

Nereden çıktı bu GELEN-EK demeyin. Sıkça duyduğumuz bir kavramı irdeleyeceğiz “İKİ BAYRAM ARASI DÜĞÜN OLUP OLMAYACAĞINI”.

Malumaliniz aslında matematik olarak her gün iki bayram arasına denk gelir. Tam da bu nedenle bu açıdan baktığınız andan itibaren iki bayram arasında düğün olmaması hiç kimsenin evlenememesi manasına gelir. Dolayısıyla bu gelenek uygulanabilir olmaktan uzaklaşacaktır. Acaba bu kullanım bir delinin kuyuya taş atması ve kırk akıllının o taşı çıkaramamış olması durumu mudur?

Gelelim bu GELEN-EK’e yüklenen bir diğer anlama. Malum Osmanlı döneminde her Cuma günü “bayram günü” gibi betimlenir. Öyle ki; Türk İşaret Dili’nde Cuma gününün işareti BAYRAM’dan türemiştir. Zira Cuma bayramdır ve tatildir. Tam da bu nedenle bazı din adamları/âlimleri bu deyimi eğer Bayram Namazı ile Cuma Namazı aynı güne denk gelirse hem Bayram namazını hem de Cuma namazını kılmak gerekeceğinden ve gün birden fazla kere bölüneceğinden yani kalan zaman nitelikli zaman olarak kullanılamayacağından dem vurarak durumu normalleştirmeye ve açıklanabilir kılmaya çalışırlar.

Lakin devletimizin kurumları bu iki fikirle de hemfikir değiller. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı’nın duruşu ve açıklamaları son derece net. Harfine bile dokunmadan okuyorum:

Ülkemizin bazı yörelerinde, Ramazan ile Kurban Bayramları kast edilerek “İki bayram arasında düğün yapılmaz ve nikâh kıyılmaz.” denilmektedir. Bu sözün dinî yönden hiçbir dayanağı bulunmamaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) ile Hz. Âişe (r.a.) iki bayram arasında yer alan Şevval ayında evlenmişlerdir (Müslim, Nikâh, 73). Şartlar ve imkânlar müsait olduğu zaman senenin bütün günlerinde ve günün her saatinde düğün yapılabilir, nikâh kıyılabilir. Yani nikâh için belli bir zaman ve vakit yoktur. Bu sebeple iki bayram arasında düğün yapmakta ve nikâh kıydırmakta dinimiz açısından hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Tam da bu nedenle aslı astarı ya da dayanağı olmayan bu deyimi kullanmamak gerek. Yani adı üzerinde GELEN-EK sadece bir ektir ve aslı astarı bulunmamaktadır. Yani canınız ne vakit isterse o vakit evlenmek mümkün özetle “iki bayram arası evlenmek” diyanete göre de caizdir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More