Köken Bilin Yazıları

ULUSLARARASI İŞARET DİLİ

GESTUNO!..
Bir başka yapay dil daha. Nam-ı diğer ULUSLARARASI İŞARET DİLİ yani INTERNATIONAL SIGN LANGUAGE…

“Gestuno” 1951’de ilk defa “Dünya İşitme Engelliler Federasyonu”nun (“World Federation of the Deaf”) dünya çapındaki kongresi çerçevesinde ele alınan yapay işaret dilidir. Bunun için kurulan komisyon 1973’te yaklaşık 1500 işaretten oluşan bir kitap yayınlamıştır.

Dünyanın ortak işaret dilini tamamlamak için yaklaşık 70 yıldır çalışmalar sürmektedir. Aynı dili kullanan ülkelerin işaret dillerinin aynı olduğunu düşünmeyin. Mesela Almanya ve Avusturya’nın işaret dilleri birbirleriyle aynı değildir. Dünya’da 21 ülkede resmi dil olarak kullanılan İspanyolcanın tek bir işaret dilinin olduğunu düşündüyseniz yanıldınız… Şaşırtıcı gelebilir ama işaret dili ülkenden ülkeye farklılık gösterdiği gibi her ülkede birden fazla işaret dili mevcuttur. Yani İspanyolca konuşulan 21 ülkenin her birinde BİRDEN FAZLA İŞARET dilinin varlığına da İŞARET EDELİM…

Birkaç örnek daha verecek olursak; Belçika’da; Fransız, Belçika işaret dili ve Felemenkçe işaret dilleri var. İspanya’da (İspanyolca ve Katalan işaret dili) olmak üzere 2 ayrı işaret dili var. İşaret dilleri her ülkenin ve/veya bölgenin kendi tarihinden ve kültür özelliklerinden beslenerek oluştuğu ve bunları yansıttığı için bu farklılıklar da aslen normal.

Özetle dünyada her ülkede birden fazla işaret dilinin varlığı düşünülürse “Gestuno” ya da “Uluslararası İşaret Dili” adıyla ortak tek bir işaret dili çabası son derece anlamlıdır.

Gestuno ağırlıklı olarak İngiliz ve Amerikan işaret dillerini kullanır gibi görünse de tüm işaret dillerinden işaretler alınarak oluşturulmuştur. Türk, Türkiye ay-yıldızdan öykünmeyle işaretlenmiştir. İngilizler için kullanılan işaret askerlerin kaskını çenede sabitleyen aparatından gelir.

“Gestuno” ismi ise İtalyancadan gelmektedir ve “Gestuno”, “işaretlerden birisi” anlamını taşımaktadır. Gestuno’nun gerçek bir dil gibi somut dil bilgisel kuralları yoktur. Aslında işaret dillerinin alışkın olduğumuz tarzda dil bilgisi kuralları yoktur. Onların kendilerine has dil bilgisi kuralları vardır. İşaret dilleri eklerden bağımsızdır. Ve uluslararası işaret dilinin dil olarak kabul edilip edilmediği hâlâ tartışmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like

Read More